Inspiration & Nyheder

Kvinde-barn centeret Herlev hospital

Da man i 2014 tog det første spadestik til det ny Kvinde-Barn center og akut modtagelse på Herlev hospital, havde vi i SafeLight allerede været i gang med projektet. Projektet var med sin form og indretning, med bland andet haver og grønne områder, en spændende udfordring, og der er sikkerhedsbelysning både indenfor og udenfor, så folk til enhver tid kan finde ud.

Vi havde dog ikke regnet med at vi ville være involveret de næste 7 år før projektet var ført til ende og i driftssat.

 

Anlægget er velkendt, fordi alle kender skiltet med den grønne mand og pilen, men der er også anderledes former for sikkerhedsbelysning. Skiltningen i sikkerhedsbelysningsanlægget er anderledes, fordi det er dynamisk. Pilene i flugtvejene skifter retning afhængig af, hvor en kritisk situation som f.eks. røgudvikling måtte opstå.

Løsningen hedder D.E.R – Dynamic Escape Route. Anlægget omfatter også LED lys i gulvet, og disse gulvarmaturer har indbygget 2 pileretninger, som vil vise den korrekte flugtvejsretning i forhold til den kritiske situation.

Hele projektet består af flere end 2.000 armaturer og adskillige centraler og under centraler.

August 2022

Hurtig og nemt

Dag til dag levering*

*Bestil før kl. 13

Få din egen "Bruger"

og brug webshoppen 24/7

Med dit eget login kan du bestille varer og komme hurtigt videre med dit arbejde - når og hvor det passer dig.